Home
Noviny
Kultura
info
v Plzni - co se děje v ZOO


Zprávy připravuje Martin Vobruba z plzeňské ZOO a BZ.


17.října

Šimpanz má narozeniny

Dnes slaví své 10. narozeniny jediný samec šimpanze v ZOO Plzeň, sameček Bask. Ocitá se na prahu dospělosti. Kromě ovoce a nové prolézačky z kmenů dostal zvláštní dárek - tři nové holandské partnerky. Zwart. Zizwu a Zedoniju. Definitivní spojování tlupy probíhá právě v těchto dnech. Je zde nyní tedy 6 šimpanzů, největší tlupa, která zde kdy byla pohromadě. Dosud se zde prostřídalo 14 jedinců. Chov byl zahájen v roce 1964 a s tříletou pauzou 1984-1987 trvá dosud. Výběh a nové ubikace fungují od roku 2000.


Od 1.10. se mění jako každoročně otvírací doba pokladen ZOO a BZ na:
denně  9 00 - 17 00 hod.

Sukulentní skleník bude počínaje 1.10. opět otevřen pouze So, Ne




Krokodýl čelnatý
V září 2002 se druhý rok po sobě vylíhli 2 mladí afričtí krokodýli čelnatí. Nyní jsou v AKVA TERA na Palackého tř.
V roce 2001 ze snůšky vajec nakladených v ZOO Plzeň v průběhu dubna, která byla umístěna v inkubátoru, přišlo poprvé v historii plzeňské zoologické zahrady 31.7. na svět osm mladých krokodýlů čelnatých. Tento druh obývá vlhké lesy a vodní plochy nebo toky západní Afriky. Jde o jednoho z menších krokodýlů, délka dospělého samce nepřesahuje 1,9 m. Osmerčata byla vystavena v expozici AKVA-TERA ZOO Plzeň na Palackého třídě, do dnes tu bylo ponecháno 1 mládě. V ZOO je již totiž vystaven jeden dospělý pár a v návštěvnicky nepřístupné odchovné části AKVA - TERA žije druhý dospělý pár.
V historii ZOO Plzeň se předtím krokodýli rozmnožili jen jednou, před 20 lety to byl, tehdy poprvé v československých ZOO, jeden kajman brýlový - paraguayský. Krokodýl čelnatý se dosud v ČR množil pouze v ZOO Jihlava.
Odchov jakéhokoliv z 22 druhů řádu krokodýli se dosud podařil jen v 5 českých ZOO (Jihlava, Lešná u Zlína, Brno, Dvůr Králové a Plzeň) a u malého množství soukromých chovatelů. V ZOO Plzeň je ještě k vidění čtveřice velmi vzácného aligátora čínského a trio kajmana pralesního.
Na závěr ještě kapitola z obecné a systematické zoologie - s krokodýly bývají nesprávně velmi často spojována slova ještěr a obojživelník. Krokodýl patří do třídy plazů, řádu krokodýli, nikoliv mezi šupinaté plazy (ještěry) a nikoliv do řádu obojživelníci.
Dodejme pro úplnost, že kolekce cca 150 druhů plazů je nejrozsáhlejší ze všech českých ZOO. Také nejvzácnějším obyvatelem plzeňské ZOO je plaz - nejmohutnější ještěr světa, chovatelská rarita, varan komodský.


Kočka arabská (Felis silvestris gordoni)
je v Plzni chována od jara 2001, původně byla přivezena pro noční pavilon. Jde o kriticky ohrožený poddruh kočky divoké z Ománu, který chová minimum zoo světa (nyní jen cca 60 ks ve 12 ZOO). Vědecky byla popsána až roku 1968. Koťata se narodila 11.3. 2002, poprvé v historii zoo Plzeň a byla odchována dvě. Rodiči je geneticky velice cenný pár původem ze Spojených arabských emirátů, z chovného centra Sharjah. Druhý chovný pár pochází ze zoo v Jihlavě, kde je, na jediném dalším místě v ČR, chovají a pravidelně rozmnožují. Patří mezi druhy, pro které je vedena mezinárodní plemenná kniha ISB a to ZOO Wuppertal od roku 1982.
Žijí samotářsky, loví v noci, mívají obvykle 2-3 ml. Dostávají drobné hlodavce, kuřata atp.
V roce 2001 se na celém světě narodilo pouze 18 ks !!!
Obě koťata a jeden dospělý samec jsou ode dneška k vidění v upravené expozici malých šelem v blízkosti pokladny.


Zoologická a botanická zahrada města Plzně a Společnost ZOOGEOS Bohemia pořádají v termínu 16.9. ­ 15.12. 2002 v hlavním sále statku 19. století "Lüftnerka" v ZOO výstavu fotografií a přírodnin"SAVANOU, POUŠTÍ, PRALESEM". Přístupna bude jako součást prohlídky zoo denně 10 ­ 17 hodin. Slavnostní zahájení proběhne v pondělí 16. září, vernisáž v 16 hodin a stejnojmenná přednáška skvělého vypravěče Dr. Karla Pecla z Prácheňského muzea v Písku v 17 hodin.
Výstava putuje Českou republikou od 8. dubna 2001, zatím ji viděli v 9 městech,do Plzně přijíždí z Ústí nad Orlicí.
Expedice"Jihoafrická republika, Namibie 2000", které se výstava týká, se uskutečnila na podzim roku 2000, jako již 4. zahraniční expedice zoologů muzeí sdružených ve společnosti ZOOGEOS. Úkolem čtyřčlenné expedice bylo poznat a fotografovat faunu, různé typy krajiny a způsob ochrany přírody v tomto regionu. Účastníky byli: Dr. Karel Pecl (Písek ­ ryby, ptáci, rostliny), Ing. Zdeněk Vitáček (Česká Lípa ­ obojživelníci, plazi, savci), Jan Duka (Ml. Boleslav ­ motýli, mořští bezobratlí) a RNDr. Dušan Trávníček (Zlín ­ bezobratlí). Trasa sedmitýdenní expedice měřila 16 000 km a zahrnovala 14 chráněných území. Navštívili 7 národních parků. Fotografie a dovezené preparáty se po skončení putovní výstavy stanou trvalou součástí několika muzeí.


V pátek 6.9. oslavili v kruhu svých rodin, přátel a pracovníků zoologické a botanické zahrady na statku  Lüftnerka v ZOO své neuvěřitelné osmdesátiny dva nestoři plzeňské botaniky a dobří přátelé, pan Miroslav Vaňousek a ing. Karel Kaňák. Oba jsou plni svěžesti a vitality. Pan Kaňák je zakladatelem arboreta Sofronka v Plzni-Bolevci, dendrolog a zejména odborník na borovice.  Obdržel víceméně obvyklé dárky. Pan Miroslav Vaňousek založil koncem 50. let botanickou zahradu v Plzni na Lochotíně. Kromě botaniky mu učarovalo i chovatelství exotických živočichů, zejména teraristika. Protose také mezi dárky objevily užovky a žabky. Doufejme, že zkušenosti a nápady obou osobností budou ještě dlouho k  dispozici oběma institucím.


25.září, krátce po 13 hod. prošel hlavní pokladnou zoo její letošní 200 000. návštěvník. je to 3,5 letý Alexandr Hermann z Plzně. Obdržel dárkovou tašku od ZOO (básničky, volnou vstupenku, upomínkové předměty), dárkovou tašku od města Plzně a také od Českého rozhlasu Plzeň. Spolu s pracovníky zoo a rozhlasu si nakrmil šimpanze Baska, nad kterým přebírali patronát.

Laťka 200 000 osob/rok je překonána šestý rok po sobě, letos o týden později než v roce 2001. Z tohoto počtu prošlo cca 30 000 osob vedlejší pokladnou Vinice a 15 000 osob navštívilo expozici  AKVA TERA.


27.srpna 2002

Skvrnitý klenot se rozkoukával čtyři měsíce.

V těchto dnech se ve svém venkovním výběhu konečně začíná více ukazovat samička levharta čínského Nuriko v plzeňské ZOO. Byla přivezena po měsíční karanténě v dubnu a pochází z Polska. Je to jediný zástupce svého poddruhu levharta v ZOO ČR a nyní v srpnu slaví dva roky. Dlouho se nemohla odhodlat k opuštění svého doupěte a poté vycházela hlavně v noci. teprve v létě se začala objevovat již se soumrakem a nyní ji již spatřívává stále více návštěvníků a to jak v časných dopoledních hodinách, tak v pozdním odpoledni a podvečer. Už si našla svá místa na skále a na stromech a kládách. Již velmi brzy by měla zůstávat ve své přírodní expozici celodenně. Chovatelé nyní řeší otázku budoucího partnera pro Nuriko a již se ukazují jisté možnosti. Zato její soused, šestnáctiletý samec pumy Čígo, s důstojností svého věku je k vidění prakticky stále.

Zoo opět upozorňuje, že nejvhodnější pro motoristy je použít severní vchod "Vinice".


23. srpna 2002

Zoologická zahrada  prosí motoristy, aby maximálně využívali příjezd na Vinice k druhému vchodu do zoo. Cesty pro pěší zůstávají beze změn.

Do zoo se nyní nedostanete od zahradnictví Fišer (Kaufland, Roudná), a po blížící se uzavírce Kalikovského mostu bude druhá možnost pouze přes obec Radčice.


15. srpna 2002

Plzeňská zoo nebyla natolik zasažena vodou, aby nemohla nabídnout pomoc pražské. Dnes odpoledne tedy do Plzně dorazí 2 varani, 9 hadů, pelikáni, čápi, nesyti, holubi, tetřívci, odchovy bažantů, sovy atp.

Budou umístěni vesměs do zákulisních prostor zoo, zimovišť ,  event. volných volier v areálu.  Některé proto uvidí i návštěvníci.


15. srpna 2002

Zoo Plzeň je od dnešního rána otevřená návštěvníkm a schopná zabezpečit prakticky všechny své funkce.

Nejvýhodnější je do ní přístup od Vinic nebo pěšky Lochotínským parkem. Klasické příjezdové cesty pro motoristy od centra z jihu dosud nefungují, pouze přes Radčice?

Jako hlavní "pomoc" zahradě se nyní jeví obnovení její návštěvnosti !!


14. srpna 2002

ZOO 14.8. 2002ZOO 14.8. 2002Plzeňská zoo zatím dopadla relativně dobře. Do rána 14.8. nepřišla o žádného živočicha, techniku či stavbu.

Minimálně v průběhu středy není vhodný přístup návštěvníků a proto je zahrada dočasně uzavřena. Pondělní deště nezanechaly větší stopy a škodu, jen drobné polámané větve a sesuny hlíny. V úterý dopoledne byla evakuována hospodářská část v objektu bývalého ZUD u Kalikovského mlýna a převezeny myši, kuřata, krmné směsi, odchytové bedny. Voda objekt díky hrázím a pytlům obešla a neublížila. Voda záplav k zoo dorazila kolem poledne.

Ve vlastní zoo bylo evakuováno 5 klokanů, pštrosi emu, šelmičky, ovce a antilopy jelení do jiných stájí a voliér. Před pokladnou vznikla hráz z pytlů s pískem, kolem plotu val z betonových desek a štěrku.Nejvyšší stav vody byl v úterý odpoledne, kdy byly zatopeny dva australské výběhy a několik cest. Voda přišla od VJV přes louky na silnici a parkoviště. Dočasně byla zatopena plocha před správní budovou amfiteátru u lochotínského parku. U všech přilehlých objektů byly připraveny pytle s pískem ke dveřím (šelmy, opice).  Dočasně nešel el. proud.  Auty byla několik hodin dostupná pouze od Vinic. Řada pracovníků zde byla přes 50 hodin nepřetržitě nebo s malým odpočinkem.

ZOO je v telefonickém kontaktu s dalšími českými zahradami.

Poděkování patří pracovníkům a spolupracovníkům zoo. Zatím není potřeba jiná pomoc.


6. srpna 2002

Po dvouměsíční karanténě v ZOO Praha přijely dnes do plzeňské zoo tři šimpanzice  původem z holandské Burges ZOO Arnhem. je to matka, narozená ještě v přírodě počátkem 70. let a její dvě dcery. Zatím jsou v nepřístupné části zoo.

ZOO Plzeň chová šimpanze od roku 1964. Do roku 1984 se zde vystřídal samec Tonda a čtyři samice; došlo i k narození mláděte Alana v roce 1978 (nebyl odchován do dospělosti). Vždy tu byl však chován nejvýše pár. Po tříleté přestávce jsou zde šimpanzi chováni nepřetržitě od roku 1987.
Nová expozice a nové vnitřní ubikace, umožňující sestavit větší skupinu a patřící k nejhezčím ve střední Evropě, byla otevřena 13.6. 2000. Počet šimpanzů chovaných postupně v Plzni je 14, největší počet v jeden okamžik je současný stav 6 zvířat.



26. července 2002

Sovice sněžná je jednou z nejkrásnějších sov. Plzeňská ZOO je proslavena pravidelnými odchovy těchto sov od konce 70tých let. Z pondělka na úterý byla skupina pěti sovic sněžných ze ZOO Plzeň odcizena. Bylo by velkou ztrátou nejen pro pracovníky ZOO, ale i pro plzeňany a návštěvníky o tyto krásné ptáky takto přijít.
Zoologická a botanická zahrada v Plzni vypisuje odměnu ve výši 5000,- Kč  pro poctivého nálezce za navrácení skupiny pěti sovic sněžných nebo za relevantní informace vedoucí k jejich rychlému nalezení a navrácení.


16.července 2002

Ve dnech 19.-21.7. (pátek-neděle) se v areálu plzeňské ZOO - lesopark u síldiště Vinice - utáboří Indiáni. Půjde o Apače z kmene Jirikahua. Takoví žili na jihozápadě Sev. Ameriky v 19. století. Postaví se tee-pee a ukáží svůj život návštěvníkům.

Zároveň se budou moci zejména děti aktivně zapojit a zahrát si lakros, foukat z foukačky nebo střílet z luku.


15.července 2002

V minulých dnech se poprvé v plzeňské zoo vylíhlo mládě neškodné barevné pruhované americké korálovky Ruthvenovy. Měří necelých 20 cm. V dalších dvou vecích nalezli teraristé odumřelé zárodky dvou dvouhlavých háďat. jako kuriozita jsou uchovány pro budoucí využití.


11. července 2002

Tři novinky v ZOO Plzeň

1.uměle odchovaný pelikán bílý
Po 7 přirozeně odchovaných pelikánech z let 1999-2001 (4-2-1), kdy místem odchovů bylo zimoviště, došlo v roce 2002 poprvé k umělému odchovu 1 mláděte. Koncem dubna se jich vylíhlo celkem 6, ale největší životaschopnost projevil pouze "Kakoš", jak mu říkají ošetřovatelé. Děti z tábora při zoo mu v poslední den pobytu vybraly jméno "Alka". Zatím má dětské hnědé zbarvení a k prohlédnutí je ve voliéře vodních ptáků u hlavního vchodu.

2.import sovy králičí
Sova králičí nebyla nyní v českých zoo chována. Pár přicestoval z holandské ZOO Arnhem 7.6. (Speotyto cunicularia)  Řád:SOVY Čeleď: PUŠTÍKOVITÍ Vzdáleně se podobá sýčkovi, má však dlouhé neopeřené nohy. Běhá dobře po zemi, přes den se skrývá v hlodavčích norách. Živí se hmyzem, hlodavci, ještěrkami a žábami. Hnízdo vystlané trávou mívá někdy až 3 m hluboko v zemi. Snáší do něj až 9 vajec. Pár žije celoročně spolu. Žije ve stepích od Britské Kolumbie a Iowy po Argentinu. V ZOO Plzeň je chována poprvé.NOVINKA.

3.mládě antilopy losí
Samička přišla na svět 6.6. jako druhé mládě v obnoveném chovu v Plzni. Chovatelé jí dali jméno "Andy". Maminka pochází z Brana, tatínek z Ostravy. Je to sudokopytník z čeledi turovitých. Žije na jižním okraji Sahary a ve východní a jižní Africe. Je u ní popisováno 8 poddruhů. Jedním z nich je antilopa Derbyho, která bývá stále častěji chápána jako samostatný druh a je jí udělován titul největší antilopy světa, který jinak přísluší právě antilopě losí. Hmotnost dospělých samců může dosáhnout 600 - 800 kg, výjimečně i 1 tunu, výška v kohoutku 1,8 metru. Šavlovitě točené rohy mohou být dlouhé až 1 metr. Samice je znatelně menší. Žijí obvykle ve stádech po 20 - 30 jedincích, bývá v něm jen jediný samec, vůdcovskou roli má však mnohdy stará zkušená samice. Hlavní potravu antilopy losí tvoří mladé větvičky a listí. Obvykle se dožívá 15 - 20 let. Jediné mládě se rodí po 276 dnech březosti. Bývala domorodci lovena pro chutné maso, a také proto jsou divoké antilopy losí plaché. V zajetí jde o druh poměrně nenáročný, krotký a důvěřivý, na mnoha místech byly podnikány pokusy o její zdomácnění, leckde se i dojí (např. ve známé aklimatizační stanici Askanija Nova). I v ČR se o její chov nedávno pokoušel na jižní Moravě Ing. Beran. Antilopa losí je v ČR a blízkém okolí poměrně hojná mimo jiné i díky odchytům Ing. Vágnera. ZOO Plzeň ji chovala v letech 1983 - 92, kdy se podařilo odchovat 8 mláďat, chov byl obnoven na podzim roku 1998, kdy do tzv. dolního afrického výběhu přijíždí pětiletá samice Sabrina z Katowic doplněná za čas mladým samečkem ze ZOO Ostrava a samicí z Brna. Africké antilopy zastupuje v Plzni nyní ještě stádo vzácných přímorožců šavlorohých (program EEP), kde se počátkem července narodil další sameček..


4. července 2002

Včera, krátce po 10. hod. prošel hl. pokladnou zoo letošní 100 000. návštěvník areálu  na Lochotíně. Šlo o devítiletého Václava Boříka ze Zbůchu z příměstského tábora při SMT. přivítal ho náměstek primátora Rödl a ředitel ZOO Trávníček, oba mu dali propagační materiály města a ZOO.

Jeho jménem - Vašek - byl pokřtěn roční sameček nově chovaného poddruhu lemura - vari červeného - žijící na nově zprovozněném ostrově (přijel z Prahy). Společnost mu dělají dva roční černobílí vari Áda a Ája, narození, jako první lemuři v historii, loni v Plzni.

Druhou novou expozici s otevřeným poloostrovním výběhem mají v nočním africkém pavilonu červení vari Josje a Unbelievable (Toníček), s malým mládětem - samičkou (nar. v Plzni), dosud nepokřtěná. Pocházejí z Antwerp a Apenheulu, ale přijeli z Prahy v rámci Evropského záchovného programu.

Podruhé se rozmnožili i černobílí vari Zero a Claire, tentokrát mají dvojčata z 15.5. bydlí v pavilonu "Z" = opice, plazi a papoušci.


Na Aprílovém vítání jara byla 1.4. v ZOO Jakubem Zindulkou vyhlášena  jarní leterární soutěž 

Podmínky účasti:
Básnička či krátká próza, maximálně do 2 stran
téma: zvířata   

Kategorie:
1) 5 - 8 let
2) 9 - 12 let
3) 13 - 16 let  

Vítězné práce by měly být otištěny v Plzeňském deníku a vyvěšeny u zvířátek. Uzávěrka 15. června.
Výsledky bude 22. června na akci v ZOO s názvem "Hurá prázdniny" oznamovat herečka Dáša Bláhová.
Svoje práce můžete odevzdávat do 15. 6. 2002 na pokladnách ZOO, v obálce označené heslem "Soutěž".


Mrkněte na navštívenku Procházka po dubnové ZOO


U pavilonu opic a plazů je v zoo ve středu 1.5. připraven od 13 hod. zábavný program s hudbou, divadlem, soutěžemi a drobnými dárky. Prvních 100 dětí od 13:00 hod. dostane u hlavní pokladny vstupenku ZDARMA.


19.dubna

Novinky v ZOO:

1) Hřebeček haflinga, matka Antschi, otec Nick (není chován v ZOO).Mládě narozeno v pondělí večer, dostane jméno začínající N po otci, asi Norris. Za dva měsíce čeká mládě i další klisna Maigret. Zoo je členem svazu chovatelů haflingů.

2) Na statku se narodila dvě jehňátka ovce vřesovištní (podruhé, jsou přikrmována uměle), každý den jsou 3x přikrmována z láhve. Jsou tu i malí králíci, týdenní žlutá housata atp. Včera se narodila další 2 strakatá jehňata.

3) Po dlouhém čekání se dvou nevěst dočkal sup bělohlavý, přiletěly z Maroka. Nového manžela z Polska (Varšava) má samička vzácného jelínka pudu jižního, jejíž syn v rámci evropského záchranného programu odjel právě do Polska, do ZOO Opole.

4) Na tento víkend bude ve vnitřní expozici lvů vystaveno několik zajímavých preparátů lebek a celých zvířat z depozitářů ZOO, od úterý tam však budou probíhat přípravy na přívoz lvice Zuoiny ze ZOO Praha, kde jí pomalu končí karanténní pobyt.


1.dubna

Tři novinky v Plzeňské ZOO:

ZOO se rozhodla více využít Lochotínský amfiteátr. Postaví v něm mohutnou voliéru pro kondory, supy a kozorožce. Svažitý terén hlediště bude pro ně šitý na míru. pro chvíle koncertů a filmů, aby se nemíchali mezi diváky, budou udělány takzvané koncertní boxy, kam budou po dobu produkce zavíráni.

Bezpečnostní prověrky čekají návštěvníky AKVA-TERA. nedávno totiž rozšlápli velkého australského švába (30 cm), který je nejvzácnější na světě. ZOO proto uvažuje o nákupu detektoru zbraní a nebezpečných myšlenek.

Plzeňská ZOO má již 5 let slona! Jde o zakrslého samce kamerunské pralesní formy. Trpasličí sameček Jumbo je zavřen ve sklepě na statku Lüftnerka. Přišel měsíc před varany komodskými a strhl by jim všechnu slávu. návštěvníci by ho jistě krmili hamburgery a on by vyrostl. navíc by ho jistě okoukali a co s okoukaným slonem !?! Jeho přítomnost je pečlivě tajena a o jeho vystavení v expozici se uvažuje někdy na březen roku 2031.


Z důvodu zájmu posluchačů (zatím na 1 200 osob), bude v pátek 22.3.  v tradičních 17 00 hod. na tradičním místě - v aule PeF ZČU v Jungmannově ulici ještě přednáška Doc. RNDr. Josefa Reischiga, CSc. o Videoatlasu bezobratlých živočichů, jehož plzeňská prezentace před časem proběhla v AKVA-TERA.




Mrkněte na navštívenku Procházka po únorové ZOO


10.1. 2002

První letošní přírůstek v ZOO



nový přírůsteknový přírůstekstará Pogona Vitticepsstará Pogona VitticepsVšežravé ještěrky Pogona Vitticeps ze severní Austrálie obývají suché biotopy, samice snáší průměrně 20 vajec dvakrát až třikrát do roka. Tyto ještěrky jsou prvním odchovem v plzeňské ZOO v tomto roce - 1. a 2. ledna se vylíhlo 5 mláďat v inkubátoru, zatím nejsou umístěna v expozici, tam ale přijdou už v průběhu jara. Dosud potřebují klid na vyspívání. ZOO chová 10 dospělých jedinců, kteří jsou ve slunečné dny umístěni ve venkovním skleníčku. Při dodržení základních potřeb se množí celkem dobře a i v dospělosti jsou mírní, dají se dobře ochočit a krmit z ruky.

foto: K.H. Roudenský


4.1. 2002

Novinky z cesty ředitele ZOO a BZ ing. Jiřího Trávníčka do Číny

V rámci 11. ročníku "Posezení s..." bude první přednáškou v úterý 8.1. v 17 00 v aule ZČU v Jungmanově ulici povídání ředitele ZOO a BZ ing. Jiřího Trávníčka o Číně.

Jeho cesta trvala 14 dní a uskutečnila se v květnu 2001. Byl členem již druhé skupiny ředitelů českých a slovenských ZOO, kteří Čínu navštívili, naopak vzácní hosté z Číny již byli také jednou v ČR a zoo Plzeň.

Ing. Trávníček se pohyboval převážně ve světě čínských ZOO a národních parků, na volnou přírodu zbyl čas necelé 1-2 dny. Přesto si odváží řadu zážitků. Hlavními oblastmi pobytu bylo okolí Pekinu, Šanghaje a Cheng Du (Sečuán). Mezi pozoruhodná zvířata, se kterými se setkal, patří panda velká (těch viděl asi 50), vzácní kopytníci zlatí takini a vzácné opice - zlatí languři.

Navštívil záchranou stanici pro pandu velkou, kde viděl unikátní odchovaná trojčata a kde se pochlubili i rekordním počtem mláďat z roku 2000 - 12 pandami. Pro zajímavost mimo Čínu žije jen asi 15 pand velkých ve významných ZOO, které je mají "pronajaty" - za roční zapůjčení páru těchto zvířat, která zůstávají majetkem Číny, se platí 1 000 000 USD, které se vynakládají zpět na ochranu pand - rezervace a záchranná centra. Tyto ZOO navíc musejí být schopné obstarávat pandám bambus.

Číňané jsou velmi srdeční a pohostinní; velmi svérázná a výtečná je národní kuchyně, ředitel plzeňské ZOO byl hoštěn např. kachními jazýčky v omáčce, nebo vařenými medůzami v omáčce (velmi bizardního vzhledu), rybami a dokonce k vlastní ne příliš velké radosti (je terarista ) i hady. Na tržnicích byl svědkem, že pro lidský pokrm umí zužitkovat mnoho rostlin i neuvěřitelně pestrou škálu živočichů.

S několika zoo v Číně byla domluvena dlouhodobá spolupráce, jejímž výsledkem by měly být ve vzdálenější budoucnosti výměny zvířat. Plzeňská ZOO by měla zájem o pandy červené (menší vzácný druh příbuzný pandě velké, ale podobný spíše mývalům); některé vzácné endemické opice a drobné savce. Půjde však o dlouhý složitý proces, protože není jednoduché získat vývozní povolení a také vlastní transport je velmi nákladný.


15.11. 2001

Chov pižmoňů v ZOO Plzeň

Pižmoň je v našich zahradách vzácně chovaný severský kopytník. ZOO Plzeň obdržela roční mládě tohoto zvířete (tehdy jako druhá česká ZOO po Liberci) v červenci 1998, týden před otevřením naučné stezky, jejíž součástí byla i plánovaná expozice pižmoňů. Radost z otevření stezky byla proto o to větší, neboť získat tohoto kopytníka není nijak jednoduché.

Pižmoň je výborně vybaven k životu v nehostinných podmínkách. Jeho domovinou jsou nejsevernějšíoblasti Kanady a jih Grónska. Při délce 190-230 cm dosahují hmotnosti 200-410 kg. Samci mají obrovskou sílu, kterou využívají při obraně stáda. Stádo samotné uplatňuje zajímavý způsob obrany - dospělí členové stáda se postaví do kruhové formace, ve které jsou schována mláďata, a rohy a kopyty čelí útočníkům (především vlkům). Jedno mládě, vážící 10-14 kg, se rodí po 8-9 měsících. Pro tento druh je veden evropský záchovný program (EEP).

První jedinec - smec Cid ze ZOO Liberec- narozený v roce 1997 a do Plzně přivezený přibližně po roce svého života uhynul v červnu 2001 z 99% vinou návštěvníků ZOO (pozřel provaz s uzly).
Současný pár byl spojen 14.11. 2001 a pocítil k sobě velké sympatie.


8.11. 2001

Novinky ve světě kopytníků ZOO Plzeň

V těchto dnech získala kolekce sudokopytníků plzeňské ZOO řadu přírůstků, všechny v rámci výborné chovatelské spolupráce s Tierparkem v Berlíně. Jde téměř o samé rarity.

1) ovce domácí ­ skudde
Přivezeny byly 2 ovce a beránek. Velmi malé plemeno ovce domácí pocházející z Východního Pruska. Patří mezi plemena málo chovaná mimo svůj region, která je nutno v řízených chovech zachraňovat před vymizením například v zoologických zahradách. Podle našich informací se jedná o první dovoz do ZOO ČR. Jsou umístěny v tzv. "hladící ZOO", kde si zvykají. Původním obyvatelům této expozice ­ kozám pavím a ovcím brýlovým ­ musela být postavena v sousedství nová ohrada, kde a to je kuriozita, se salaší stal bývalý návštěvníky devastovaný vyhlídkový altán v lesoparku.

2) ovce mongolská
Větší plemeno domácí ovce ­ přivezeno 5 jedinců a ubytováni u velbloudů. Opět pravděpodobně prvně v ČR. ZOO Plzeň již chová 6 plemen ovce domácí !!!

3) koza kamerunská
Dovezeni byli dva malí kozlíci, kteří nejsou pouze černí, jak bývalo dlouhé roky v ČR zvykem záměrně selektovat chov, ale jsou strakatí s bílými poli srsti. V Africe totiž u tohoto plemene panuje velká barevnostní variabilita.

4) jelen timorský
Tento přírůstek zatím návštěvníci nespatří, dva páry jelenů se zatím zabydlují v jedné stáji v sousedství přímorožců.

5) goral tmavý
Velmi vzácný středoasijský kamzík. Jeden samec a dvě samice byli ubytováni u supů. ZOO Plzeň získala poddruh ze střední Číny, který chovají jen 4 ZOO světa. Několik jedinců ze San Diega získal Tierpark Berlín a jejich druhý odchov přicestoval do Plzně. Druhý získaný samec byl ihned zapůjčen ZOO Praha, která měla jako jediná v ČR zkušenosti s jejich chovem.


22.10. 2001

Křtiny velblouděte

Dnes v 14 00 byla slavnostně pokřtěna již 7. ratolest plzeňského chovu velbloudů dvouhrbých po otci Haštalovi, samička narozená 18.5.2001. Obdržela jméno Gobi. Měla by zůsta v ZOO a BZ města Plzně a se svými sestrami Josefínou a Košutkou vozit děti.

Kmotrem se stala Nadace 700 let města Plzně. Hlavními osobami při křtu byl předseda správní rady, p. senátor Kulhánek a ředitel nadace ing. Raboch. Nadace ponese plné finanční náklady na krmení "Gobi" od 1.11. 2001 do konce října 2002.


7.9. 2001

Pavilon afrických savců

V těchto dnech byla zasazena skla do většiny vnitřních expozic, dokončeny nátěry stěn, sádrokartonáž, část expozic je již osazena substrátem, kameny, kmeny a umělými rostlinami.

Ve vnitřních expozicích pavilonu budou žít vzácné kočky arabské a pouštní, mangusty, psi ušatí, ojedinělé lišky kapské, lasicovité černobílé šelmičky zorily, damani, kaloni, poloopice komby, tarbíci, bodlinatky. Bude se jednat o více než tři desítky druhů savců v počtu kolem 100 jedinců. Do budoucna se počítá i se vzácnými bércouny, hrabáči a rypoši. kaloňkaloňkaloň

Více než polovina pavilonu bude věnována zvířatům se soumračnou, noční a ranní aktivitou. (Přes den zde bude příšeří a v noci se bude zvířatům v pavilonu svítit, aby se tu návštěvníci ZOO nesetkávali jen se spícími tvory...) Budou odlišeny biotopy savany, pralesa a polopouště.

Na východní straně byly dokončeny čtyři otevřené venkovní výběhy pro mangusty, damany a psy ušaté, které mají jako jedinou bariéru pouze palisádu z nízkých kůlů, na západní straně je umístěn jeden výběh za vodním příkopem pro kočkodany talapoiny severní a výhledově pro vydry. Rozsáhlý venkovní prostor na jižní straně budovy směrem k hlavní pokladně začne být v dohledné budoucnosti měněn v expozici lvů.

K definitivnímu dokončení etapy a zpřístupnění pro návštěvníky dojde do tří týdnů.


14.7. 2001

Hřebeček Paegas

kmotr V. Líbal, Paegas a ředitel HLS p. BabničPaegasPerla a Paegas

Dne 20.7. 2001 se klisně Perle, která denně odpoledne obchází ZOO a hlídá, narodil druhý potomek, hřebeček pokřtěný dnes jménem Paegas.  Jde o českého teplokrevníka. Čestným kmotrem je Vladimír Líbal z odboru kultury MMP. Malý koník bude nejméně půl roku odkázán na péči matky. V těchto měsících tedy hlídá jeho starší sestra Valina. Jízdní hlídka patří již ke koloritu ZOO několik let a je originálním a zajímavým rešením prevence prohrešků návštevníků. Jde o činnost plzeňské CBS  HLS.

Kamera v líhni varanů

V těchto dnech byla zapojena kamera, která přenáší do prostoru u expozice varanů komodských přímý přenos z návštěvníkům nepřístupné líhně, kde jsou umístěna jejich vejce z dubna letošního roku. Líhnutí, ke kterému by mělo dojít na přelomu listopadu a prosince by mělo být přenášeno i na internet. Bylo by u tohoto druhu první v Evropě. Operativně se bude zoo snažit zprostředkovat i líhnutí želv nebo hadů. Také tuto službu sponzorsky činí fa HLS.
Pokud bude v budoucnu komodských varanů v plzeňské ZOO více (navíc až samec doroste ke 3 m), bylo by velmi vhodné jim poskytnout i venkovní výběh. Na jeho vybudování bude nutné nalézt sponzory, protože zoo na něj nemá dostatečné množství prostredků.


9.7. 2001

Nová expozice kosmanů

V těchto dnech vznikla v plzeňské ZOO nová drobná expozice pro drápkaté jihoamerické ploskonosé opičky kosmany bělovousé. Nyní tříletý chovný pár byl získán v průběhu roku 2000, ale nebylo jej možno z kapacitních důvodů ukázat veřejnosti. Letos 22.5. se jim narodila dvě mláďata.
Nová expozice má podobu proskleného dřevěného domečku s přistavěnou venkovní klecí. Ta bude po čase odstavena a opičky budou mít volný pohyb po sousedních keřech. Tato expozice je umístěna v centru ZOO v rámci výběhu vodních ptáků v sousedství plameňáků.
Tento kosman žije v přírodě až 10, v zajetí až 16 let. Velkou pochoutkou kromě ovoce je pro ně moučný červ.


1.8. 2001

Krokodýlci

V poslední červencový den se z vajíček nakladených v dubnu vyklubalo 8 malých krokodýlů čelnatých, které ZOO a BZ města Plzně vystavila ihned do AKVA-TERA. Vajíček bylo původně 15, 8 bylo oplozených.
Jde o velký chovatelský úspěch, krokodýly dosud rozmnožily jen 4 ZOO v ČR z 15; krokodýla čelnatého pouze v Jihlavě. V plzeňské zoo zatím přišel na svět před 20 lety kajman paraguayský. Krokodýl čelnatý obývá africké pralesy, obvykle nepřerůstá 1,9 m a za potravu mu slouží ryby. Jeden ze dvou dospělých párů je vystaven v teráriu v areálu ZOO, druhý obývá neexpoziční zázemí AKVA-TERA.


26.7. 2001

Rozverné léto

V ZOO Plzeň bude denně od 30.7. do 12.8. umístěna mezi jmenovkami (popisnými tabulkami) zvířat jedna zdánlivě správná, ve skutečnosti "vylepšená". Každý den jiná. Na pokladně obdrží návštěvníci hrací leták, na který zapíší která to byla a jaké na ní našli chyby. Při odchodu odevzdají leták znovu na pokladnách, výherci budou losováni vždy druhý den.
Cenami budou např. propagační předměty ZOO a volné vstupenky, které budou zasílány poštou.


26.7. 2001

Welwitschia mirabilis

Tajemná rostlina, patrně nejvzácnější a nejzajímavější v botanické zahradě. Každý den mimo pondělí je k vidění v sukulentním skleníku. Velmi vzácný pozůstatek (relikt) z třetihor. Je jedinou zástupkyní své čeledi Žije pouze v Namibské poušti (Namibie, Angola) Patří mezi nahosemenné rostliny, má tedy příbuzenský vztah k jehličnanům Kořeny zasahují až 60 m do hloubky. Žijí ze vzdušené vlhkosti - vstřebávají vodu z mlhy. Má pouze dva vstřícné vytrvalé listy, které od středů neustále přirůstají a od konců odumírají. Mohou dorůst šířky až 1,8 metru a délky 6 m. Dožívají se až několik set let, hovoří se o 3 000 letech! Je dvoudomá - má samčí a samičí rostlinu.
Semenáček samičí rostliny byl získán v roce 1992 z Berlína. Kvete poprvé. Nejchoulostivější jsou první 2-3 roky života.


           programy ZOO
 
HOME
UP