Home
Noviny
Kultura
info
v Plzni - Pomocné tlapkyPrávě nedávno proběhlo v Oseku u Rokycan sžívání dalšího asistenčního psa s malým postiženým klientem. Kvůli nedostatku financí však Obecně prospěšné společnosti Pomocné tlapky hrozí zmrazení další činnosti.

Manželé Jiří a Olga Tomášů se již dvanáct let věnují výcviku psů pro zrakově postižené, z toho pět let soukromě. V posledním roce se navíc rozhodli vychovávat tyto pomocníky pro vozíčkáře. I proto letos v únoru skupina 15 lidí založila Obecně prospěšnou společnost Pomocné tlapky, která má sídlo ve Starém Plzenci. Předcházel tomu i rok práce zdarma dvou právniček, Tomášů zatím připravili čtyři retrívry jakožto prototypy pilotního programu pomocníků pro vozíčkáře, který nyní představují veřejnosti. Dva ze psů už byli předáni, další se secvičuje s desetiletým Míšou, který je postižen atrofií svalstva. Zanedlouho bude předán dalšímu z klientů i poslední, čtvrtý pes.

Společnost žádá Ministerstvo práce a sociálních věcí o srovnání úrovně psa vozíčkářského se slepeckým ­ programy pro výcvik slepeckých psů totiž ministerstvo dotuje, ale žádost "Pomocné tlapky" dosud odkládá. Jiří Tomášů si posteskl, že ani velké firmy se do podpory projektu příliš nehrnou, ačkoli existují výjimky - někde už pochopili význam této práce. Jiří Tomášů říká: " Přicházívají spíše menší finanční dary z blízkého okolí klientů, třeba od Míšových učitelů, obce podmiňují zase svoji podporu bydlištěm klienta. Přitom výcvik jednoho psa přijde na celých 165 tisíc korun. Psi jsou předávání zdarma i se zácvikem a úpravami v bytě. Velkým závazkem a ztrátou soukromí je i plný odborný servis po celý život psa, ale neměnil bych."

Dodává však, že výcvikem pilotních psů se společnost zcela finančně vyčerpala, ministerstvo váhá, a proto se zakladatelé obávají zmrazení činnosti. V zahraničí by obdrželi za takto vycvičeného psa v přepočtu půl miliónu korun. To však Tomášů důrazně odmítá. Není divu ­ při pohledu na štůsek žádostí ze všech koutů republiky.

Malý Míša, který se vzhledem ke svému postižení neobejde bez pomoci, se teď se svým psím kamarádem učí většině sice samozřejmé, ale pro něho neuskutečnitelné činnosti ­ rozsvěcení, zhasínání, otvírání dveří, otvírání ledničky, aporty různých předmětů, všechno podle chlapcových požadavků. I doma ve Valašském Meziříčí probíhá další fáze výcviku a nezbytné úpravy v domácnosti. Brzy byly patrné první úspěchy, tuto radost však OPS kalí obavy o další financování projektu.

Možná právě vy však nejste lhostejní k méně šťastným lidským osudům, a proto vám předkládám číslo konta, na něž je možno přispět: 78-3611440287/0100.

Květa Matějovcová Rokycany
 
HOME
UP